header logo

דברי יושבת הראש

ברוכים הבאים לאתר החדש של מ.ר.ח.ב,
האיגוד הישראלי לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים

אני מברכת בחום את קהילת החברים, ומזמינה אתכם לקחת חלק פעיל בפורומים השונים, לשתף ולחלוק מעבודתכם המקצועית. האתר הוא בית עבורנו, מקום לחלוק ולעבד סוגיות מקצועיות, אתיות ואקדמיות המהוות חלק בלתי נפרד מתחום עיסוקנו הייחודי.

מ.ר.ח.ב. הוא איגוד ישראלי לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים, הפועל משנת 2007 כעמותה מקצועית המאגדת מטפלים הנעזרים בבעלי חיים בטיפול רגשי.

חברי האיגוד הם מטפלים, בוגרי תכניות הכשרה בתחום במוסד אקדמי מוכר הבקיאים בפסיכולוגיה ופסיכותרפיה – עולם הנפש, במקביל ליידע אקדמי בהתנהגות ותפקוד בעלי חיים – מדעי בעלי החיים. מהות תחום ייחודי זה היא בחיבור בין שני גופי הידע, ובאופן בו עולם בעלי החיים מסייע ותומך בנפש האדם.

חברי האיגוד עוסקים בטיפול רגשי ושיקום, ייעוץ, הדרכה ומחקר בתחום הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי חיים. טיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים מתקיים במגוון רב של אוכלוסיות בגילאים שונים – ילדים בסיכון, מתבגרים, ילדים על הרצף האוטיסטי, נפגעי טראומה, קשישים ונפגעי נפש ובעלי מוגבלויות שונות.

חברים מתקבלים לאיגוד לאחר שרכשו ניסיון בעבודה קלינית בקליניקות/מרכזים מוכרים ע"י משרדים ממשלתיים, וקיבלו הדרכה קלינית על עבודתם. האיגוד שם דגש מיוחד על אתיקה בטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים, כלפי מטופלים ובעלי חיים כאחד.

עד הקמת האיגוד, שרר אי סדר בנוגע להגדרה של הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי חיים- הן ברשויות והן בציבור הרחב. הדבר גרם לעבודה רשלנית ולא מקצועית בשטח, כמו גם לכשלים אתיים קשים.

מאז הקמתו, איגוד מ.ר.ח.ב קבע סטנדרטים גבוהים המקבילים לדרישות תחומים פארא-פסיכולוגים אחרים כגון טיפול באומנויות. בהתאם, תכניות הכשרה רבות העלו את רמת הכשרתם האקדמית והמקצועית על מנת לאפשר לבוגריהם לעמוד בדרישות הקבלה לאיגוד. התוצאה היא תהליך התמקצעות שתוך מספר שנים העלה באופן משמעותי את רמת הטיפול הניתן למטופלים.

כיום מרכזים טיפוליים רבים מכירים ביתרונות ובאפשרויות שהתחום מעניק, ומחפשים מטפלים הנעזרים בבע"ח העומדים בדרישות האיגוד.

בשנת 2010 פעלו אנשי האיגוד באינטנסיביות בכנסת על מנת לקדם את הכרת המקצוע בחוק. בזכות פעילות האיגוד, וביחד עם תמיכתה של ח"כ אורלי לוי הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק להכנסת טיפול רגשי הנעזר בבע"ח לתוך הסדרת מקצועות הבריאות. בדיון בין אנשי מ.ר.ח.ב. ומנכ"ל משרד הבריאות הובהר, כי תמיכת משרד הבריאות כרוכה בהקמת תכנית תואר שני בתחום. אנשי איגוד ואנשי אקדמיה פועלים בכיוון זה, אך התהליך עוד ארוך וכרוך בעיקר בפיתוח גוף מחקר משמעותי בתחום.

מטרות נוספות של האיגוד הן:
קידום ההתפתחות המקצועית של חברי האיגוד, על ידי קיום השתלמויות וכנסים, קידום מחקר וקביעת קריטריונים מקצועיים ואתיים לעוסקים בתחום;
שמירת הקשר בין חברי האיגוד וביסוס קהילה המקיימת שותפות מקצועית ורעיונית בין חבריה, ומעניקה להם שירותים שונים כגון – הצעות עבודה לחברים, קידום חברי האיגוד הרשומים בפורומים מקצועיים למיניהם, ועוד;
קידום ההכרה הציבורית והממלכתית בתחום הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי-חיים;
פיתוח כלים חדשים להדרכה מקצועית בתחום הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי-חיים.

כיום מספר חברי מ.ר.ח.ב. עוסקים בכתיבה אקדמית המעמיקה בהגדרת התחום ויתרונותיו, ובפיתוח תיאוריה ומחקר - על מנת לקדם את הבנת המנגנונים העומדים בבסיס ההצלחות הנראות בשטח, וליצור גוף יידע משמעותי. חלק מהחברים אף פעילים מאד בזירה העולמית בתחום. בזכות פעילות זאת, ישראל נחשבת כיום למובילה בהגדרת התחום, ובהובלת תהליכים אקדמיים ומקצועיים. אנשי מקצוע ואקדמיה מהעולם מגיעים לישראל על מנת להתרשם מהפעילות הענפה והעשירה המתקיימת בארץ בטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים.

אני מזמינה את כל המטפל הנעזרים בבע"ח, מטפלים בתחומים אחרים, אנשי אקדמיה, והציבור הרחב להיכנס לפינות השונות של האתר של מ.ר.ח.ב. בכדי להכיר ולהתרשם מהעשייה בשטח; לקרוא מאמרים מהארץ ומהעולם; ולהכיר את העולם המופלא והמיוחד של הטיפול הרגשי הנעזר בבעלי חיים.

לאלו מכם המחפשים עזרה טיפולית לעצמם או ליקיריכם, אני מפנה אתכם לרשימת המטפלים החברים באיגוד. ניתן ליצור קשר עם המטפלים ולחפש מטפל/ת מתאימ/ה בהתאם לאזור מגוריכם.

אני מאחלת לכל המטפלים בתחום התפתחות מקצועית ואישית, ומאמינה שביחד נוכל לקדם ולפתח את התחום, ונמשיך להוביל התמקצעות וחשיבה אקדמית שתאפשר טיפול טוב יותר בעבור אלה הזקוקים לו.

בברכה,

ננסי פריש-פלס

יו"ר ומייסדת מ.ר.ח.ב. – האיגוד לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים

אתם כאן: דף הבית אודות האיגוד דבר יו"ר האיגוד
 1224 משתמשים פעילים, יותר מ 864 מאמרים מקצועיים ועזרה מקצועית באינטרנט! הרשמו עכשיו!