על הטיפול

מהו טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים?

file 374לעיתים קרובות בעלי חיים נוכחים בטיפולים שונים כדי להשיג מטרות טיפוליות. פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, קלינאי תקשורת, מטפלים בבריאות הנפש, אחיות ואחרים משתמשים בבעלי חיים במהלך עבודתם הטיפולית. האיגוד מייחד את השימוש במינוח "טיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים" לנוכחות של בעלי חיים במרחב ובמיצב הטיפולי.
 טיפול רגשי נבדל גם ממקצועות אחרים המשלבים בעלי חיים, ומשתמשים בהם להעשרה ופעילויות חוויתיות. טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים מתבצע על ידי אנשי מקצוע מומחים שהוכשרו ברמה אקדמית בתכניות הכוללות תחומים מכווני טיפול ומטרת עבודתם פסיכותרפויטית. גם העוסקים בחינוך בעזרת בעלי חיים (כמו מורים ומחנכים) או בהעשרה חוויתית (שלמדו בהכשרות קצרות טווח) עשויים לראות השפעה מיטיבה בתחום הרגשי על המשתתפים בפעילות. אולם זהו אינו טיפול בו המטפל הרגשי חוקר את עולמו הרגשי של המטופל ואת השפעת בעל החיים כ"שותף" לטיפול.

 

מתי החלו להגדיר את תחום הטיפול הרגשי בעזרת בעלי חיים?

בוריס לוינסון תאר במאמריו משנות השישים (שעיקר תכנם בספרו PET-ORIENTED PSYCHOTHERAPY) את תפקידם של בעלי חיים כיוצרי מוטיבציה אצל ילדים שלא נענו לטיפול. דרך העבודה בעזרת חיות משמשת באוכלוסיות רבות: עם ילדים,מתבגרים וקשישים, אסירים, חולי נפש, לוקים הלקויות תקשורתיות, במחלות כרוניות וסופניות.
 הטיפול יכול להנתן בסביבת טיפול מסורתית או במרחבים שונים ומגוונים בהם נוכחים בעלי חיים: פינת חי, אורווה או חווה.
 מטרת הטיפול הרגשי הנעזר בבע"ח, בדומה לגישות אחרות בטיפול רגשי, היא להגיע אל המטופל, להבינו ולהוליכו לקראת ביטוי רגשי, תובנות ושינוי שישפר את איכות חייו. לטיפול הנעזר בבעלי חיים יש איכויות יחודיות המשמשות כזרז לתהליך הטיפולי ומסייעות בהשגת מטרות הטיפול.

מהו הבסיס לעבודה בטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים?

עבודה טיפולית בעזרת בע"ח מבוססת על הקשרים הרגשיים הנוצרים בין המטפל למטופל, בין המטופל לבעל החיים ובין בעלי חיים שונים , אם הם נוכחים במקביל במרחב הטיפולי.
 המטופל הינו בו זמנית צופה (במטפל ובבעלי החיים) ומשתתף באינטראקציות שקורות במרחב הטיפולי. כך יכול המטופל לחוות רגשית, שכלית והתנהגותית את הקשרים שבין אחרים ולעבוד על תכנים שעולים ממפגשים אלו.
 אינטראקציות עם בעלי חיים הן רק חלק מהתהליך הטיפולי בטיפול הרגשי דנן. המרכיב העיקרי הוא הליווי וההכוונה של המטפל ותיווכו בין המטופל לבעל החיים, בין המטופל לתהליכים הפנימיים אותם הוא עובר. הוא מוביל לתובנות, למודעות ולחשיבה רפלקטיבית.
 למעשה, דרך טיפול רגשי מסוג זה המטפל עובד עם המטופל על נושאים קוגניטיביים, חברתיים, התנהגותיים ורגשיים, מתוך מטרה לסייע לשינוי ולהתפתחות רגשית נורמטיבית.


האם יש מסגרות הכשרה לטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים?

בישראל מתקיימות מספר תכניות איכותיות, שהוקמו במוסדות אקדמיים מוכרים, המכשירות אנשים לקראת עבודתם בטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים. תכניות אלו מכשירות את בוגריהן להבנת הקשר אדם-חיה, לתפקידים שהחיה עשויה למלא במרחב הטיפולי ולהזדמנויות היחודיות הקיימות בסוג טיפול זה.
 הלימודים כוללים קורסים בתחומי הפסיכולוגיה, הפסיכופתולוגיה, הפסיכותרפיה והפסיכו דיאגנוסטיקה, צרכים מיוחדים של אוכלוסיות וניאורו ביולוגיה. קורסים אלו ניתנים כהרצאות, דיונים וסדנאות. קורסים בתחום בעלי חיים כוללים לימודים מתחום הוטרינריה, התנהגות בע"ח, ביולוגיה, זואולוגיה, אחזקת בע"ח ורווחתם. הקשר בין התחומים נלמד בהבטים תיאורטיים, ישומים והשתמעויות בתחום קשר אדם חיה והטיפול הרגשי הנעזר בבע"ח.
 כל סטודנט מתנסה בעבודת שדה במרחב טיפולי, בין אם הוא מרחב מסורתי קליני כחדר טיפולים, או בפינת חי. בתכניות מודגשת ההדרכה השבועית, האישית והקבוצתית, שכל אחד מהסטודנטים מקבל בהתאם למקום ההתנסות בשדה.

המעמד של מטפלים בטיפול רגשי הנעזר בבעלי חיים בישראל כיום
מטפלים באמצעות בעלי החיים עוסקים היום בפסיכותרפיה, כחברים שווים בצוות הטיפול הנפשי הכולל: פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים, מטפל באומנות, מרפא בדרמה, וכו'. הטיפולים מתקיימים במרפאות ובמוסדות בכל רחבי הארץ: מרפאות בריאות נפש, בתי חולים פסיכיאטריים, בתי ספר, הוסטלים, מקלטי חירום, מרפאות עם צורכים מיוחדים ועוד.
עדיין לא קבלנו הכרה רשמית למקצוע זה על ידי משרדי הממשלה, עם זאת יש הכרה של הציבור הרחב במקצוע, במיוחד במוסדות חינוך ומוסדות רווחה. בנוסף, הוגשה הצעת חוק בכנסת בשנת 2009, הצעת חוק שתגדיר ותכיר בפסיכותרפיה באמצעות בעלי החיים כמקצוע טיפולי. הצעת החוק כוללת קריטריונים אקדמיים, נהלי רישוי וסטנדרטים של אתיקה מקצועית.

אתם כאן: דף הבית אודות הטיפול טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים
 1224 משתמשים פעילים, יותר מ 864 מאמרים מקצועיים ועזרה מקצועית באינטרנט! הרשמו עכשיו!