סדנא למטפלים על קלפי ארץ יצורי הנפש

ארץ יצורי הנפש: כוחות הקסם והשדונים שבלב

אפרת מעיין: פסיכולוגית קלינית, פסיכותרפיסטית יונגיאנית ומטפלת בעזרת בע"ח
איורים: שלום קוולר: מעצב ואומן

"ארץ יצורי הנפש" הוא כלי טיפולי ייחודי, שפותח במשך שנים של ניסיון קליני מתוך עבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית עם מגוון גילאים. כלי זה זה נועד לסייע לילדים, מתבגרים ומבוגרים במסע ההתפתחות הנפשי שלהם, לשפר את המודעות העצמית, להבין ולבטא טוב יותר את עצמם, לחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות רגשי והתנהגותי.


הקלפים פותחו בהשראת התאוריה היונגיאנית, רעיון ה"החצנה" של מיקל ווייט, הגשטאלט והטיפול הקוגנטיבי CBT. השימוש בהם מסייע למטפלים ומאמנים בעבודה טיפולית עם ילדים ומבוגרים , בהנחיית קבוצות ומפגשי צוותים והדרכות. הוא מאפשר העמקה של היכולת להכיל ניגודים, ליצור דיאלוגים פנימיים, להתבונן על הגורמים המעקבים והחוסמים כמו גם על הכוחות מעודדי הצמיחה שבנפש ולחזק את יכולת הבחירה בין אלו לאלו. מסייע בדיבור על רגשות ושיתוף בתכנים רגשיים מורכבים.
כמו כן, הקלפים מהווים כלי עבור הורים ומחנכים שתורם לבניה ולחיזוק של כוחות האגו, ע"י כך שהילד לומד להכיר את הדחפים והרגשות המניעים את התנהגותו ולרכוש שפה רגשית המעודדת יותר שליטה עליהם. כתוצאה מכך, הוא מפתח כלים שעוזרים לו להתגבר על פחדים והתנהגויות הרסניות,  להתמודד טוב יותר עם בעיות משמעת וללמוד איך להפוך חולשה לכח.
קלפי "ארץ יצורי הנפש" מתאימים גם להעשרת השיח המשפחתי בין הורים לילדיהם.
הכלי מבוסס על עבודה מטפורית, מתוך הכרה בכוחה של המטפורה להעלות תכנים לא מודעים אל המודע, לעקוף הגנות ומחסומים ולשנות את האווירה הרגשית. השימוש במודל מאפשר מגע והבעה של תכנים רגשיים קשים, חולשות וכאבים, באופן לא מאיים ובדרך משחקית והומוריסטית. לכן הוא מעודד הבעה רגשית פתוחה ושיתוף במצבים ותכונות המעוררים בדרך כלל בושה וקושי להודות בהם.
במקביל, הכלי מאפשר הכרה, שיום ולקיחת בעלות על תכונות והיבטים חיוביים הקיימים בנפשו של המשתמש בו, ומסייע בבנייה של האמונה בעצמו וביכולתו לגייס משאבים להתמודדות והתפתחות.
המגוון הגדול של אפשרויות שקיים בקלפים, מאפשר לכל אדם בכל גיל למצוא היבטים שונים שהוא מתחבר אליהם, ומקל על ביטוי מילולי של העולם הפנימי.

כוחות הקסם של הלב

הם הכוחות של האגו והכוחות המרפאים והמכוונים שבנפש,  המאפשרים לאדם להתמודד מול קשיים חיצוניים ופנימיים ומדרבנים אותו להתפתחות וצמיחה. עצם ה"גילוי" של כוחות אלו, וההזדמנות להתבונן בהם ולקרוא להם בשם, מחזק את הדימוי העצמי ואת היכולת לוויסות פנימי. בהמשך התהליך ניתן לתרגל ולחזק את השימוש בכוחות ולחפש דרכים להעצים אותם – וכך להעצים את האדם המשתמש בהם.flickr 16

 elef  cl a1 
הכח לעצור ולהרגע  הכח להשתנות   הכח לתת ולקבל אהבה

השדונים

הם דימוי לדחפים, יצרים, רגשות ודפוסי התנהגות וחשיבה, שכאשר הם "משתלטים" עלינו,  הם מובילים אותנו להתנהג / להרגיש באופן שפוגע באדם עצמו או בסביבה שלו.  השימוש במושג "שדון" מאפשר להתבונן על היבטים אלו כחלק ממני, באופן מרוכך ופחות מאיים. כך נסללת הדרך ליצירת דיאלוג עם היבטים הנחווים כשליליים, לקיחת אחריות עליהם וחיזוק היכולת לשנותם ולהטמירם לכוחות חיוביים.
תהליך זה מסייע לשינוי מחשבות אוטומטיות שליליות, ומאפשר "ריפריימינג" {להתבונן מזוית הפוכה}

 shed  shed2 shed3 
שדון האין לי כח שדון הכעס שדון הבלאגן


הקלפים צוירו ע"י שלום קוולר – מעצב ואומן, מתוך חשיבה רבה על ההמחשה והתרגום הגרפי
של "יצירי הנפש" השונים, באופן קולע, הומוריסטי, המאפשר התוודעות ודיאלוג לא מאיים גם עם היבטים פחות נעימים בתוכנו.

סדנא למטפלים ומחנכים להכרות עם "ארץ יצורי הנפש"

בכל אחד מאיתנו מסתתרים "שדונים" המשפיעים על רגשותינו, קריאת המציאות שלנו, התנהלותנו עם עצמנו ומול אחרים:
"שדון הפחד" שגורם לנו לא להעיז להתנסות ולפרוץ מחסומים
"שדון הביקורת" שמפעיל שיפוטיות פנימית - לפעמים פוצעת ואכזרית
"שדון הכעס" שעלול להוביל למקומות הרסניים  
"שדון ההקטנה העצמית" שמוביל לחוסר הערכה עצמית ולחוסר ביטחון
ועוד ועוד.....

ההכרות עם שדונים אלו, היכולת לעמוד מולם וליצור איתם דיאלוג – היא מפתח רב עוצמה לשינוי פנימי.
תהליך זה יכול לסייע להתמיר כוחות נפשיים מעקבי צמיחה,  המייוצגים ע"י השדונים – ולהפכם לכוחות מעודדי צמיחה – "כוחות הקסם של הלב".

בכל אחד מאיתנו חבויים שלל גדול של כוחות נפשיים של צמיחה, ריפוי והתפתחות. לדוגמא:
"הכח להמציא וליצור", "הכח להיות מלך ולא קורבן", "הכח להקשיב ללב", "כח הסבלנות"....

פעמים רבות הגישה אל כוחות אלו חסומה מסיבות שונות. לפעמים אנו מכירים טוב יותר את השדונים בנפשנו ופחות מודעים לכוחות החיוביים שקימים בנו.... ההכרות עם "כוחות הקסם" היא כלי נפלא להעצמה, המאפשר לשקם את הביטחון והדימוי העצמי, מעודד את הצמיחה של כוחות הבקרה והוויסות (כוחות האגו) ואת היכולת לחוש שלמות פנימית.
הסדנא תעניק הזדמנות למשתתפים ללמוד את השימוש בשפה רגשית ייחודית זו, דרך התנסות אישית
של הכרות ודיאלוג עם שדונים וכוחות קסם הנמצאים בכל אחד מאיתנו. מתוך התנסות אישית זו – נלמד על אפשרויות שונות של התערבויות בטיפול ובחינוך והתערבויות כיתתיות, באמצעות קלפי "ארץ יצורי הנפש".
כמו כן יוצגו דוגמאות מרתקות מהתנסויות ומעבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית ובבתי ספר בעזרת הקלפים, עם ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז וליקויי למידה, ילדים ומתבגרים עם קשיים רגשיים והתנהגותיים ומבוגרים מכורים לסמים.
הסדנא כוללת שימוש בקלפים, הבעה יצירתית, כתיבה אישית והזמנה לשיתוף. היא מתאימה גם לגיבוש צוות, פתיחה ו/או סיכום שנה, העשרה של ארגז הכלים המקצועי והרחבת מרחבי חקירה פנימיים.


משך הסדנא: 3 שעות
המחיר הסדנא: 100 ₪. ניתן לרכוש את הקלפים בסדנא במחיר מוזל
הסדנאות הקרובות:
ב7/7 בין 16.00-19.00 במכללת דויד ילין בירושלים
ב15/7 בין 10.00-13.00 במכללת רמת גן

לפרטים נוספים והרשמה: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , בפייסבוק "ארץ יצורי הנפש"
או בטלפון 0505773739

אתם כאן: דף הבית לימודי המקצוע לימודי המשך והשתלמויות סדנא למטפלים על קלפי ארץ יצורי הנפש
 1224 משתמשים פעילים, יותר מ 864 מאמרים מקצועיים ועזרה מקצועית באינטרנט! הרשמו עכשיו!