התפיסה המשתנה של בעלי חיים כבעלי תחושות ורגשות

"חיות וחברה"
היחידה לחקר יחסי הגומלין בין אנשים לבעלי חיים
אוניברסיטת תל אביב, הפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס. וייז
המחלקה לזואולוגיה

 

התפיסה המשתנה של בעלי חיים כבעלי תחושות ורגשות[1]

מאת: איאן ג'. ה. דנקן

תקציר המאמר

במאמר זה מוצג תקציר היסטורי של תפיסת בעלי חיים כיצורים בעלי רגשות. נצביע על העובדה שהתפיסה הזו, לפחות ביחס ליונקים וציפורים, היתה מקובלת בקרב העם הפשוט בתקופת הרנסנס, לפני שתפיסה זו התקבלה בקרב הפילוסופים. רק בתקופת הנאורות במאה ה-18 החלו פילוסופים לקבל את ההנחה כי בעלי חיים הם בעלי רגשות. לקראת סוף המאה ה-19, מדענים ופילוסופים פיתחו תפיסה מתוחכמת לגבי יצורים מרגישים. בשל ההשפעה של הגישה הביהוויריסטית, מעט מאוד חשיבות נתנה לתפיסה הזו במהלך רוב המאה ה-20. ברבע האחרון של המאה ה-20, חל עניין מחודש בתפיסה של בעלי חיים כיצורים מרגישים ובנושא רווחת בעלי חיים. מדענים הבינו במהרה כי ניתן להתמודד עם בעיות רווחת בע"ח בצורה טובה יותר ע"י ההבנה כיצד בעלי חיים מרגישים. במאמר זה מתוארים גישות למחקר באופן ישיר כיצד בעלי חיים מרגישים, ושדות המחקר הדורשים דיון נוסף עתידי.

קרא עוד...

הבסיס המוסרי לטיפול באמצעות בעלי-חיים

"חיות וחברה"
היחידה לחקר יחסי הגומלין בין אנשים לבעלי חיים
אוניברסיטת תל אביב, הפקולטה למדעי החיים ע"ש ג'ורג' ס. וייז
המחלקה לזואולוגיה

 


הבסיס המוסרי לטיפול באמצעות בעלי-חיים[1]

 מאת: פרופ' צחי זמיר

האם טיפול באמצעות בעלי-חיים הוא ניצול? לאחר בדיקת ההצדקות המוסריות לטיפול באמצעות בעלי-חיים, ולאחר ביסוס ההבחנה בין "שימוש" לבין "ניצול", מבחין המאמר בין סוגי טיפול באמצעות בעלי-חיים שאינם מעוררי התנגדות מבחינה מוסרית לבין כאלה שיש צורך לבטלם.

טיפול באמצעות בעלי-חיים (AATAnimal Assisted Therapy) הולך והופך למקובל. יש הטוענים כי שורשיו מגיעים עד למאה ה-19, כאשר טוק (Tuke), ממובילי הפסיכיאטריה המודרנית, שילב אותו בעבודתו עם מטופליו. טיפול באמצעות בעלי-חיים, בימינו, כולל התערבויות טיפוליות המשלבות כלבים, חתולים, מכרסמים, ציפורים, זוחלים, סוסים, קופים ואפילו דולפינים. לטיפול כזה מטרות מגוונות, כולל מטרות פסיכולוגיות, שיקומיות וסיעודיות.

קרא עוד...

אתם כאן: דף הבית ספרות ומאמרים מאמרים באתיקה
 1224 משתמשים פעילים, יותר מ 864 מאמרים מקצועיים ועזרה מקצועית באינטרנט! הרשמו עכשיו!