אני גן חיות שלם: השתקפות הנפש באמצעות החיות השונות בפינת החי, תוך כדי התהליך הטיפולי

מאת: אפרת מעיין, פסיכולוגית קלינית, פסיכותרפיסטית יונגיאנית ומטפלת בעזרת בעלי חיים, מרצה במסלול לחינוך טיפולי בעזרת בעלי חיים במכללה האקדמית לחינוך על שם דוד ילין בירושלים ובסמינר אורנים

 בתהליך הפסיכותרפיה המתרחש בפינת החי, המרחב הטיפולי הוא המרחב של כל פינת החי. מרחב זה כולל את בעלי החיים הנמצאים בה. מתוך מרחב זה המטופל מביע את עולמו הפנימי באמצעות התפקידים שהוא מייחס לחיות השונות ודרך הפירושים הסובייקטיביים שהוא מייחס להתנהגותן. שילובם של בעלי החיים בתהליך הטיפולי תורם באופן משמעותי להאצה של תהליכים תרפויטיים ולהעצמה של כוחות האני. המטופל מזדהה עם בעלי החיים ומייחס להם תכונות, רצונות ורגשות מתוך עולמו הפנימי. הזדהות זו מובילה לכך שבעלי החיים השונים המשתתפים בטיפול מייצגים בעבורו דמויות הוריות או חלקים של עצמו. כך, למעשה, נוצר מצב שבו "גן החיות החיצוני" של ההתרחשות בין החיות לבין עצמן, או בין החיות לבין המטופל, משקף את "גן החיות הפנימי" של הדמויות ומערכות היחסים בנפשו פנימה.

 

השפעת טיפול ברכיבה על ממדים של דימוי עצמי, שליטה עצמית ואמון בקרב בני נער בפנימייה טיפולית

מאת: בקי קרן

חיבור זה הוגש כעבודת גמר לקראת התואר "מוסמך אוניברסיטה בעבודה סוציאלית" באוניברסיטת תל אביב. אוקטובר 2005

במחקר זה נבדקה השפעת תכנית התערבות של טיפול ברכיבה על ממדים של דימוי עצמי, שליטה עצמית, אמון ושביעות רצון מהחיים בקרב בני נער בפנימייה טיפולית. ההתערבות כללה מפגשים טיפוליים פרטניים ברכיבה שנערכו אחת לשבוע במשך שבעה חודשים. בדיקת השפעת ההתערבות בממדים אלו נערכה באמצעות שאלונים שהועברו בבדיקת "לפני-אחרי" לקבוצת מחקר שמנתה 14 נערים ונערות וקבוצת ביקורת שמנתה 15 נערים ונערות. כמו כן, נבדקו נתונים שנאספו בפנימייה ללא קשר למחקר, אודות נשירה והיעדרות מהמסגרת והתקיימה בדיקה באמצעות ראיונות עם קבוצות המחקר ועם הגורמים המפנים, לגבי השינוי שעברו המשתתפים במשך תקופת השתתפותם בטיפול ברכיבה.

טקסט מלא - pdf  (לחברי האיגוד הרשומים בלבד)

Animal-Assisted Therapy Ameliorates Anhedonia in Schizophrenia Patients

Inbar Nathans-Barel, Pablo Feldman, Barry Berger, Ilan Modai, Henry Silver

Psychotherapy and Psychosomatics 2005; 74: 31-35

Background: Anhedonia, a component of the negative symptom dimension and a core phenomenon in schizophrenia, is associated with poor social functioning and is resistant to treatment. We tested the hypothesis that animal-assisted therapy (AAT) may improve anhedonia. Objective: To compare the effect of psychosocial treatment sessions in which a dog was an active participant (AAT) with comparable sessions without a dog, using a controlled protocol. Method: The hedonic tone of 10 chronic schizophrenia patients who participated in 10 weekly interactive sessions of AAT was compared to a control group treated without animal assistance. The hedonic tone was measured with the Snaith-Hamilton Pleasure Scale. Subjective quality of life variables and clinical symptoms were also assessed. Results: The AAT group showed a significant improvement in the hedonic tone compared to controls. They also showed an improvement in the use of leisure time and a trend towards improvement in motivation. Conclusion: AAT may contribute to the psychosocial rehabilitation and quality of life of chronic schizophrenia patients.

 

 

 

 

מגע בטיפול ובעלי חיים

מאת: דקלה צור, פסיכולוגית קלינית הנעזרת בבעלי חיים, מרצה במכללת אורנים

פורסם בכתב העת "חיות וחברה", גיליון 22, קיץ 2003

"קשה להאמין עד כמה המטופל הזה נפתח. עד עכשיו הוא כמעט לא ביטא כל רגש". משפט מעין זה שומעים מטפלים רבים בתחום הרגשי המשלבים בעלי חיים בעבודתם. לא פעם אנו עדים להאצה של תהליכים טיפוליים, ולהיפתחות רגשית משמעותית אצל מטופלים חסומים או מוגנים מאוד, כאשר בעלי חיים מוכנסים לטיפול. הסבר חלקי לכך טמון באפשרויות הייחודיות של מגע הנוצרות עם כניסתם של בעלי החיים לטיפול.

טקסט מלא - pdf  (לחברי האיגוד הרשומים בלבד)

אתם כאן: דף הבית ספרות ומאמרים מאמרים
 1224 משתמשים פעילים, יותר מ 864 מאמרים מקצועיים ועזרה מקצועית באינטרנט! הרשמו עכשיו!